Maciej Lisowski o nierównej walce z urzędnikami Białorusi w tygodniku “WPROST”

Maciej Lisowski, dyrektor Fundacji Lex Nostra na łamach tygodnika WPROST opowiadał niedawno o traumatycznych przeżyciach oraz nierównej walce z urzędnikami Białorusi.

Pod koniec 2019 roku Maciej Lisowski postanowił zorganizować duży koncert profesjonalnej orkiestry symfonicznej w Grodnie. To bez wątpienia patriotyczne wydarzenie miało odbyć się w Teatrze Dramatycznym, a wziąć w nim miała udział ponad 60-osobowa Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego. Dla licznej Polonii mieszkającej w Grodnie miał zostać wykonany jeden z najbardziej znanych na świecie, a jednocześnie jeden z najtrudniejszych utworów do zagrania – “Symfonia h-moll” Ignacego Jana Paderewskiego.

Koszt zorganizowania wydarzenia wynosił około 150 tys. zł, na który składało się: wynajęcie całego Teatru Dramatycznego, opłacenie wszystkich kosztów marketingowych dla lokalnych firm, honoraria według polskich stawek dla białoruskich współpracowników oraz oczywiście opłacenie całej orkiestry. Maciej Lisowski zaproponował pokrycie tych kosztów, a od strony białoruskiej potrzebna była jedynie zgoda na to wydarzenie.

Niestety Maciej Lisowski spotkał się z ogromnym oporem ze strony białoruskiej biurokracji, która dokładała wszelkich starań, by koncert się nie odbył. Współpracownikom Lisowskiego założono podsłuchy, a do utrudnienia organizacji wydarzenia włączył się osobiście grodzieński gubernator.